Doradca ADR, czyli doradca do spraw przewozu towarów niebezpiecznych, jest kluczowym elementem bezpieczeństwa i zgodności z przepisami w transporcie drogowym.
Wymóg posiadania doradcy ADR wynika wprost z zapisów Umowy ADR.
1.8.3.1 Każde przedsiębiorstwo, którego działalność obejmuje nadawanie lub przewóz drogowy towarów niebezpiecznych, lub związane z nimi pakowanie, załadunek, napełnianie lub rozładunek, powinno wyznaczyć jednego lub więcej doradców do spraw bezpieczeństwa w transporcie towarów niebezpiecznych, odpowiedzialnego za wspieranie działań zapobiegających zagrożeniom dla osób, mienia i środowiska, związanych z taką działalnością.
Niewyznaczenie przez uczestnika przewozu towarów niebezpiecznych doradcy do spraw bezpieczeństwa przewozu towarów niebezpiecznych: KARA – 5000 zł
Głównym zadaniem doradcy, przy zachowaniu odpowiedzialności kierującego przedsiębiorstwem, powinno być dążenie, poprzez zastosowanie wszystkich niezbędnych środków i działań oraz w granicach określonych zakresem działalności przedsiębiorstwa, do ułatwienia prowadzenia tej działalności zgodnie z odpowiednimi wymaganiami i w możliwie najbezpieczniejszy sposób.
1.8.3.7 Doradca powinien posiadać świadectwo przeszkolenia doradcy ważne dla transportu drogowego. Świadectwo to powinno być wystawione przez właściwą władzę lub jednostkę upoważnioną w tym celu przez każdą Umawiającą się Stronę.
1.8.3.8 W celu otrzymania świadectwa kandydat powinien odbyć kurs oraz zdać egzamin zatwierdzony przez właściwą władzę Umawiającej się Strony.
1.8.3.3 doradca ma w szczególności następujące obowiązki:
Art. 16. 1. Uczestnik przewozu towarów niebezpiecznych jest obowiązany:(..)
Wysłać jeden egzemplarz rocznego sprawozdania z działalności tego uczestnika, w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych oraz czynności z nim związanych, zwanego dalej „rocznym sprawozdaniem”, w terminie do dnia 28 lutego każdego roku następującego po roku odpowiednio:
a) wojewódzkiemu inspektorowi transportu drogowego właściwemu ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania uczestnika przewozu towarów niebezpiecznych – w zakresie przewozu drogowego towarów niebezpiecznych,
b) Prezesowi Urzędu Transportu Kolejowego – w zakresie przewozu koleją towarów niebezpiecznych,
c) dyrektorowi urzędu żeglugi śródlądowej właściwemu ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania uczestnika przewozu towarów niebezpiecznych – w zakresie przewozu żeglugą śródlądową towarów niebezpiecznych(…)
1.8.3.6 Jeżeli na skutek wypadku doznali szkody ludzie, majątek lub środowisko, albo doszło do zniszczeń majątku lub środowiska podczas przewozu, pakowania, napełniania, załadunku lub rozładunku wykonywanego przez przedsiębiorstwo, o którym mowa, to doradca – po zebraniu potrzebnych informacji – powinien przygotować raport powypadkowy odpowiednio dla kierownictwa przedsiębiorstwa lub dla władz lokalnych.
Raport ten nie zastępuje innych raportów, które mogą być wymagane od kierownictwa przedsiębiorstwa na podstawie innych przepisów międzynarodowych lub krajowych.
Forma wyznaczenia doradcy jest elastyczna, i my również dopasujemy się do Twoich potrzeb
Umożliwia zatrudnienie doradcy na stałe, zapewniając ciągłe wsparcie i nadzór nad przewozami towarów niebezpiecznych.
Daje możliwość elastycznej współpracy na określony czas lub projekt, dostosowanej do potrzeb firmy.
Jest korzystna dla przedsiębiorstw, które preferują rozliczenia za usługi doradcze w ramach prowadzonej działalności.
Przyjedziemy do Ciebie. Jeżeli nie jesteś w 100% przekonany czy zapisy umowy są odpowiednio wdrożono w Twojej firmie, skontaktuj się z nami pomożemy Ci uporać się z każdym problemem.
Współpraca z nami wiąże się również z innymi korzyściami. Nie będziesz musiał się martwić o szkolenia swoich pracowników. Firma podpisującą z nami umowę otrzymuje od nas odpowiednio wyselekcjonowaną ofertę dotyczącą szkoleń kierowców zawodowych i nie tylko. Kompleksowo zajmiemy się Twoimi problemami.
Wypełnij poniższy formularz, skontaktujemy się z Tobą po otrzymaniu zgłoszenia.
Pamiętaj by podać prawidłowe dane kontaktowe.